U.
(Usługi)
Wywłaszczenie to proces, w którym państwo lub inny podmiot publiczny przejmuje własność nieruchomości prywatnej na cele publiczne. W Polsce procedura wywłaszczenia regulowana jest głównie przez ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, a także przez ustawę z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Specustawa drogowa). Wywłaszczenie jest dopuszczalne tylko na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem.
Procedura dochodzenia odszkodowania
Postępowanie wywłaszczeniowe wszczyna się z urzędu lub na wniosek właściwego organu. Decyzję o wywłaszczeniu zasadniczo wydaje starosta, a decyzja ta podlega zatwierdzeniu przez wojewodę. W przypadku wywłaszczeń związanych z realizacją inwestycji drogowych, podstawą prawną jest Specustawa drogowa. Kluczowym dokumentem w tym procesie jest decyzja ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej). Po wydaniu decyzji ZRID, starosta ustala wysokość odszkodowania w osobnym postępowaniu administracyjnym. Właściciel nieruchomości, który nie zgadza się z decyzją, może odwołać się do wojewody, a następnie do ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, a w dalszej kolejności do sądu administracyjnego.
Zasady ustalania odszkodowania
Odszkodowanie ustala się na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego, który określa wartość rynkową nieruchomości na dzień wydania decyzji o wywłaszczeniu. Operat jest ważny przez 12 miesięcy od dnia sporządzenia. W przypadku wywłaszczeń związanych z realizacją inwestycji drogowych na podstawie Specustawy drogowej, decyzja o odszkodowaniu jest wydawana po wydaniu decyzji ZRID. Wartość odszkodowania jest powiększana o 10 tys. zł, jeśli na działce znajduje się budynek mieszkalny, oraz o 5% wartości nieruchomości, jeśli zostanie ona przekazana w ciągu 30 dni od otrzymania zawiadomienia o wydaniu decyzji ZRID. Specustawa drogowa przewiduje również możliwość wypłaty zaliczki na poczet odszkodowania w wysokości 70% przyznanej rekompensaty, wypłacanej w ciągu 30 dni od złożenia odpowiedniego wniosku.
Nasze usługi
Kancelaria oferuje kompleksowe wsparcie prawne w sprawach dotyczących odszkodowań za wywłaszczenie, obejmujące analizę prawną, organizację wyceny nieruchomości oraz reprezentację klientów w postępowaniach administracyjnych i sądowych. Posiadamy bogate doświadczenie, nabyte w tego typu sprawach w procedurach odwoławczych i sądowo-administracyjnych, które zakończyły się znacznym podwyższeniem pierwotnie oferowanych kwot odszkodowań.